Druhý svátek vánoční je letos v KONFITu ve znamení speciálního Štěpánského menu

8.12.2017

Vánoční svátky nejsou jen Štědrý den. Zajímavých dní v tomto období je mnohem více. Například 26. prosince si připomínáme prvomučedníka Štěpána. Podle legendy je to právě Štěpán, kdo jako první položil život za víru v Krista. Byl oblíbeným zejména u německých králů a císařů, významným světcem byl ale také pro uherské panovníky. Na jeho počest jsme připravili speciální Štěpánské menu, které byste si v tento sváteční den rozhodně neměli nechat ujít.

Menu si užijí především milovníci kachního masa. Začít totiž můžete výtečnou kachní škvarkovou pomazánkou nebo roastbeefem z kachny. Silný kachní vývar vás v tomto chladném období zahřeje a posilní. Coby hlavní chod si poté můžete užít dozlatova pečenou kachničku se zelím z červené řepy nebo pečené kachní prsíčko s dýňovým pyré. Mysleli jsme i na vaše sladké chutě, které můžete ukojit flambovaným ovocem.

 

Koleda, koleda Štěpáne

V českých zemích se v tento den tradičně vždy koledovalo. Koleda kdysi souvisela s magickými pohanskými obřady, a tak se z darovaných věcí často věštila budoucnost. Jistě také znáte speciální štěpánskou koledu, kterou bylo možné slyšet v průběhu celého dne:

„Koleda, koleda, Štěpáne!
Co to neseš ve džbáně?
Nesu, nesu koledu,
upad jsem s ní na ledu.
Psi se na mě sběhli,
koledu mi snědli…“

Ve městech i na vesnicích šlo o velkou událost. Rodiny se na Štěpána navštěvovaly, vyměňovaly si dárky a přály mnoho zdaru. Bývalo také zvykem, že čeledíni a děvečky odcházeli ze služby a na rozloučenou dostávali koláč tvořený třemi spletenými prameny do kruhu a zdobený ořechy a rozmarýnem.

Přijďte si k nám pochutnat v tento den zasvěcený významné osobnosti z naší historie. Neváhejte a rezervujte si svůj stůl raději hned!

Rezervovat stůl