Víno na Moravě vysadili už staří Římané, časem se rozrostlo až na 16 514 hektarů

2.4.2017

Před časem jsme vám s dvorním sommeliérem KONFITu Borisem Chaloupkou představili vinné přívlastky jakostních vín. Ukázali jsme, jaká konkrétní vína u nás můžete ochutnat a s jakými pokrmy z naší restaurace se nejlépe snoubí. Dnes se s Borisem společně podíváme na nejvýznamnější moravské oblasti, kde tato vína rostou, tzv. terroiry.  

Vinice, kam člověk dohlédne
Vinice, kam člověk dohlédne

„Na úvod je nutné zmínit, že vinnou révu na Moravu s největší pravděpodobností přinesli římští legionáři, kteří při expanzi římské říše zjistili, že místní klima a podloží je ideální na pěstování této výjimečné rostliny,“ začíná vyprávění Boris. „Konkrétně se jednalo o Devátou římskou legii Marca Aurelia Proba, na jehož počest byla pojmenovaná i speciální odrůda Aurelius zkřížená z Neuburského a Ryzlinku rýnského,“ pokračuje. A jaké hlavní vinařské oblasti se tedy na Moravě nachází?

Mikulovská podoblast

Charakteristika: Mikulovský terroir je jedním z center moravského vinařství a samotné město Mikulov lze považovat za jeho přirozený středobod. Jeho dominantou je bezesporu vápencový masiv Pavlovských vrchů. Kromě Mikulova si věhlas také získaly Valtice, kde se mimo jiné také nachází i nejstarší vinařská škola v České republice. V této oblasti se daří zejména odrůdám Pálava, Sylvánské zelené, Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský nebo Neuburské.

Významné vinařské obce: Mikulov, Valtice, Popice, Pavlov, Horní Věstonice, Perná

Rozloha: 4432 hektarů

U nás můžete ochutnat: Ryzlink rýnský z popického vinařství Sonberk

Velkopavlovická podoblast 

Charakteristika: Napříč Velkopavlovickou podoblastí se daří velkému množství vinných odrůd včetně těch červených, kterými je typická například centrální část terroiru. Tato krajina je středobodem produkce červených vín na Moravě, a my jsme rádi, že u nás můžete ochutnat hned dvě červená vína z Velkopavlovické podoblasti. Ale bílá vína samozřejmě nestojí opodál. Za zmínku stojí také bíle víno Hibernal z vrbického vinařství Horák, které loni vyhrálo první místo na mezinárodní soutěži Vinalies Internationales Paris 2016.

Významné vinařské obce: Hustopeče, Velké Pavlovice, Velké Bílovice, Kobylí, Čejkovice, Vrbice

Rozloha: 4741 hektarů

U nás můžete ochutnat: Ryzlink vlašský a Veltlínské zelené z Vinařství Starý Vrch v Hustopečích, nebo Dornfelder a Zweigeltrebe rosé z Vinařství Bílkovi ve Velkých Bílovicích a také červená vína Neronet a Cabernet z čejkovického Vinařství Veverka, a bílý Sauvignon, Tramín červený a Rulandské šedé z téhož vinařství

Slovácká podoblast

Charakteristika: Slovácká vinařská podoblast se nachází ve velmi různorodých přírodních podmínkách a v důsledku toho se zde daří vínům s výrazným odrůdovým charakterem. Pěstuje se zde Frankovka, Zweigeltrebe, Rulandské šedé, a v Moravské Nové Vsi se pěstuje i nově vyšlechtěná odrůda Cabernet Moravia, kterou můžete ochutnat také u nás v KONFITu.

Významné vinařské obce: Moravská Nová Ves, Bzenec, Mutěnice, Kyjov

Rozloha: 4188 hektarů

U nás můžete ochutnat: Cabernet Moravia z Vinařství Glos v Moravské Nové Vsi.

Znojemská podoblast

Charakteristika: Znojmo je od nepaměti významným vinařským městem. Toho je důkazem i spletitá síť vinařských sklepů přímo pod městem. Znojemská vinná oblast je typická produkcí bílých aromatických vín, z nichž lze zmínit například Veltlínské zelené, Sauvignon, Ryzlink rýnský nebo Rulandské bílé, šedé i modré. 

Významné vinařské oblasti: Znojmo, Šatov, Vrbovec, Nový Šaldorf, Dolní Kounice, Lechovice

Rozloha: 3153 hektarů

Když už nyní trochu blíže znáte všechny vinné oblasti, které se nachází na Moravě, přijďte do KONFITu zjistit, které víno a odrůda je pro vaše chuťové buňky ta nejlepší!

 

 

Rezervovat stůl