Několik věcí, které byste měli vědět o MDŽ

24.2.2017

Pomalu se nám blíží březen. Příroda okolo nás se pomalu vzpamatovává z dlouhé chladné zimy plné sněhu a s deštíky se jí vrací její krásná barevná tvář plná rozkvetlých keřů a květin. Zkrátka a dobře, jaro nám konečně klepe na dveře. Aby taky ne, 20. až 21. se po zimním slunovratu vrací jarní rovnodennost.

fotografie osmého bžezna
Mezinárodní den žen má tradici více než sto let

Vedle toho se také blíží 8. březen a s ním spojený Mezinárodní den žen. My  máme tento svátek velmi rádi. A protože tento den má patřit všem dcerám, sestrám, matkám, babičkám, přítelkyním, manželkám a kamarádkám, připravili jsme pro ně speciální romantické menu, kterými je mohou pánové potěšit u nás v KONFITu. Brzy se o něm dozvíte víc. Už teď je ale jisté, že naše krásné křehké polovičky si to určitě za celý rok zaslouží! Nicméně zmíněný svátek má i velmi zajímavou historii, o které málo kdo ví.

Mezinárodní den žen je u nás často spojovaný s komunistickým režimem v někdejším Československu. To ale není zcela pravda. Tento svátek totiž vznikl ve Spojených státech a má více než stoletou tradici. Oficiálně byl ustálen  v roce 1975 na popud OSN jako výročí stávky 15 000 newyorských švadlenek z roku 1908. Švadlenky a spousta jiných žen měly jediný společný cíl a touhu. Chtěly se stejně jako muži podílet na chodu země, kterou milovaly, a ve které žily, což znamenalo stejné volební právo pro všechny.

První svátek žen se slavil hned o rok později dne 28. února 1909. Potom se tento svátek slavil bez pevného datového určení postupně v Německu, Rakousko-Uhersku, Švýcarsku nebo Dánsku. Samotné datum 8. března se ustálilo až po První světové válce díky demonstraci z ruského Petrohradu z roku 1917. Svátek se následně rozšířil do celého světa a nyní si téměř celá populace naší planety 8. března připomíná, jak jsou ženy a rovné příležitosti stěžejní pro zdravou a fungující společnost.

Přijďte vaší drahé 8. března poděkovat a ukažte jí v KONFITu, jak je pro vás důležitá. Určitě bude mít velkou radost. Svůj stůl si můžete již nyní rezervovat zde.

Rezervovat stůl