S Borisem o vinných přívlastcích

17.2.2017

Dvorního sommeliéra KONFITu a znalce vína Borise Chaloupku jsme vám už představili. Dnes ale nebude mluvit o sobě, místo toho vám přiblíží přívlastky jakostních vín. Zjistíte, jak podle jeho názoru chutnají a s jakými pokrmy v KONFITu se nejlépe snoubí. Čtěte tedy dál a nechte se do přívlastkových tajů zasvětit odborníkem na slovo vzatým.

Kabinet

„Kabinetní vína jsou typická vyšším obsahem kyseliny než cukru. Záleží samozřejmě na ročníku a odrůdě, ale zpravidla se sklízejí dřív, například v druhém týdnu v září,“ začíná Boris. Jsou to vína svěží, lehká, jiskrná a osvěžující.

Fotografie dvorního sommeliéra KONFITu Borise Chaloupky
Náš dvorní sommeliér Boris Chaloupka

Cukernatost: 19-21 °NM (Normalizovaný moštoměr, udává počet kilogramů cukru na sto litrů moštu).

U nás můžete ochutnat: Ryzlink vlašský 2015 z hustopečského vinařství Starý vrch.

S čím se snoubí: „Obecně se kabinetní vína výborně snoubí s rybami, v případě KONFITu s mořským vlkem, lososem nebo candátem,“ uvažuje Boris. Také výborně fungují s mastnějšími pokrmy. „Svojí trpkostí totiž příjemně stahují mastnotu a člověk má pak chuť jíst dál,“ vysvětluje. Dopřejte si skutečný kulinářský kabaret díky kombinaci našich konfitovaných kachních jazýčků s kabinetním Ryzlinkem vlašským!

Pozdní sběr

Jakostní víno s cukernatostí pozdního sběru patří mezi nejfrekventovanější přívlastková vína vůbec a zabírá nejširší škálu chutí a vůní. „Důvod může být mimo jiné takový, že množství cukru se blíží množství kyseliny,“ vysvětluje Boris a dodává: „Díky vyváženému poměru cukru jsou pozdní sběry dobře pitelná vína s hladkou a sametovou chutí, ze které je cítit odrůda.“  

Cukernatost: 21-24 °NM

U nás můžete ochutnat: Sylvánské zelené 2015 z vinařství Čapka.

S čím se snoubí: „Pozdní sběry se výborně snoubí s naším telecím vídeňským řízkem a se smaženými jídly obecně, jelikož stejně jako kabinety výborně stahují mastnotu,“ říká Boris. Pozdní sběry také skvěle fungují s pokrmy z grilu. „Rozhodně nikdo neudělá chybu, když si v KONFITu objedná náš vepřový T-bone steak a bude u toho pít jakostní víno s přívlastkem pozdní sběr,“ doporučuje Boris.

Výběr z hroznů

Fotografie sklenic s vínem s lahví v pozadí
Na dně sklenky vína je skrytá pravda, které víno je pro vás nejlepší.

„Na vínech s přívlastkem výběr z hroznů si nejvíce pochutnají milovníci polosladkých a sladkých vín. Jsou to vína kulatá – s pozdějším nástupem chuťového vjemu oproti třeba kabinetním vínům, kde je nástup výrazně rychlejší,“ hodnotí Boris. Jsou to vína kořenitější a aromatičtější s vyšším obsahem přírodního zbytkového cukru a jemně nasládlým závěrem.

Cukernatost: 24-27 °NM

U nás můžete ochutnat: Rulandské šedé 2015 z čejkovického vinařství Veverka.

S čím se snoubí: Výběry z hroznů se výborně hodí na závěr hostiny k sýrům jako Brie nebo Camembert. Pijí se také ke sladkým dezertům.

Výběr z bobulí

Na výběry z bobulí v KONFITu narazíte zřídka. „Jedná se o vína často aromatických odrůd, jsou opulentní a květnatá na barvě, vůni i chuti. Mají vysoký obsah přírodního alkoholu a jsou koncentrovaná,“ vysvětluje sommeliér.

Cukernatost: Nad 27 °NM

U nás můžete ochutnat: Muškát moravský z vinných sklepů Valtice.

S čím se snoubí: Tato se vína se hodí k různým druhům sladkých dezertů.

Výběr z cibéb, ledové a slámové víno

V KONFITu taková jakostní přívlastková vína ochutnáte jen stěží. „K našim dezertům většinou podáváme výběry z hroznů a bobulí. Vína z těchto přívlastkových kategorií jsou těžší, více alkoholická a člověk na ně narazí většinou na degustacích, které mimochodem svou výraznou a plnou chutí uzavírají,“ vysvětluje Boris.

Cukernatost: 27-32 °NM

Na závěr je nutné zmínit, že pro poznávání a hledání vinných chutí je KONFIT ideální místo. „Po otvíráku na víno je mým druhým největším pomocníkem v restauraci Vinojet (systém uchovávání tichých a šumivých vín), díky kterému nám vydrží klasická i šumivá vína otevřená i 20 dní, a my můžeme společně s našimi zákazníky objevit, co je pro ně nejlepší, ale o Vinojetu zase někdy příště,“ usmívá se Boris.

Rezervujte si u nás stůl a vydejme se společně za vinným poznáním!

Rezervovat stůl