Veveří 125. Místo, kde přicházely na svět děti, a kde se dnes rodí geniální chutě

27.1.2017

Všimli jste si někdy budovy, ve které se nachází naše restaurace? Při příští návštěvě se na ni aspoň na chvíli zadívejte. Naskytne se vám pohled na čtyřpodlažní funkcionalistickou stavbu, která dříve fungovala jako porodnicko-gynekologické sanatorium doktora Václava Šilhana. Na svět zde tak přišly stovky a tisíce dětí, a stěny budovy doslova nasákly radostí a štěstím. My v této tradici v podstatě pokračujeme, protože se v naší kuchyní rodí chutě, která vás vždy dokáží potěšit.

Fotografie Sanatoria
Budova na Veveří 125 vždy dávala radost svým návštěvníkům
Zdroj: Encyklopedie Brna

Funkcionalistický skvost stavěl před téměř devadesáti lety známý architekt Jan Víšek. Operační sály, ambulance, pokoje pacientek a další potřebné prostory vznikly v roce 1933. Dostavba dalších provozů, včetně bytu samotného majitele, se datuje o dva roky později. Až budete stát před naší restaurací, všimněte si čistých geometrických forem, kterými byl architekt Víšek typický. Toho jsou důkazem i jeho další budovy v Brně, například Husův sbor v Botanické ulici, dům Josefa Kudely v Masarykově čtvrti, nebo dům s cukrárnou Kolbaba v Kounicově ulici. Rukopis Víška je znát na všech těchto budovách.

Majitel budovy, doktor Václav Šilhan, nebyl pouze vizionář, který svým pacientkám dopřával na svou dobu co nejlepší možný servis. Byl to také hrdina, kterému velmi záleželo na osudu naší země. Během 2. světové války se tedy přidal do hnutí Obrana národa a poskytl mu dar ve výši 100 000 korun na zdravotnický materiál. Zapojení do odboje ale nacistické Německo neodpouštělo. V roce 1942 si pro doktora Šilhana přišlo gestapo a transport do koncentračního tábora Mauthausen na sebe nenechal dlouho čekat. Tam pravděpodobně i zahynul.

Budova na Veveří 125 dále sloužila jako sanatorium. V padesátých letech se stalo součástí Fakultní nemocnice Brno. Kvalitním podmínkám pro pacientky, které nastavil doktor Šilhan v předválečné době, se však komunistický režim nikdy nevyrovnal. V devadesátých letech byl dům restituován a po velkém požáru v roce 2003 kompletně přestavěn.

Jsme moc hrdí, že můžeme mít restauraci právě na tomto místě. Filosofie a přístup doktora Šilhana k pacientkám totiž stále dýchá v těchto zdech. Spokojený a šťastný návštěvník je u nás totiž na prvním místě a rádi si vás hýčkáme. Stavte se k nám a přesvědčte se o tom na vlastní chuťové pohárky!

Rezervovat stůl