Přípitky? Těchto 5 věcí jste o nich netušili

30.12.2016

Bez obav můžeme říct, že měsíc prosinec byl prozvučen jemným cinknutím sklenic (nejen) s výborným vínem, nebo i hlasitějším přiťuknutím sklenic piva. Připíjeli jsme si na Štědrý den, na Štěpána, i v předvečer konce kalendářního roku, tedy na Silvestra. V prosinci se také staří spolužáci scházejí na vánočních besídkách. Pokud takovou budete mít i tento rok, neváhejte si zamluvit stůl v naší restauraci KONFIT. U praskajícího dřeva v našem krbu se krásně vzpomíná. Ale neodbíhejme od přípitků. Tento krásný symbol přátelství, akt sounáležitosti, sdílení společného stolu a času stráveného nad ním, má velmi zajímavou historii a je opředený řadou velmi zajímavých faktů. Podívejme se na ty nejzajímavější z nich.

1. Je libo toast do vína?

Pro úplné pochopení je nutné zmínit, že slovo “přípitek” se anglicky řekne úplně identicky jako opečený a křupavý kousek chleba. Tedy “toast”. A samozřejmě to není náhoda. Samotný termín “toast” pochází z 16. století a v literatuře jej poprvé použil světoznámý spisovatel William Shakespeare. V díle Veselé paničky windsorské se právě jedna z postav dožaduje sklenice vína s toastem uvnitř. Zní to sice nanejvýš zvláštně, ale v dříve to bylo běžné. Vína v minulosti totiž nebyla tak kvalitní a opečený chléb se dával do sklenice proto, aby do sebe nasál kyselost a zlepšil chuť.

2. Na večírky museli v minulosti dohlížet „párty-rozhodčí“

Fotografie přípitku na počest nově příchozího roku 2017
Přípitek na počest nově příchozího roku 2017

Je dost pochopitelné, že se vám zde něco nezdá. Večírky jsou většinou spojené s nezávaznou zábavou. Nicméně v minulosti tomu tak vždy nebylo. V 17. a 18. století bylo připíjení tak oblíbené napříč společností, že museli vzniknout “párty-rozhodčí”, kteří dohlíželi na to, aby v průběhu večera měl každý dostatečný prostor pro přípitky a někdo jich třeba neměl více než druhý. Dávali si rovněž pozor na jejich obsah, aby nebyl například příliš sprostý nebo přemrštěný.

3. “Přípitky na tvoje zdraví,” minimálně pro jistotu…

Přípitek nebyl vždy jenom romantický akt přátelství. V šestém století před Kristem Řekové připíjeli vždy na zdraví přítele z velmi praktického důvodu – chtěli se tak ujistit, že víno, které mají zrovna okusit, není otrávené. V této době bylo otrávení člověka jedem ve víně vcelku běžnou záležitostí, pohodlně se tak řešila spousta problémů – eliminování nepřátel, umlčení politických oponentů nebo předcházení ošklivým rozvodům.

4. Od každého trochu, aneb důvěřuj, ale prověřuj

Tradice samotného přiťuknutí sklenicí má podle legend také velmi morbidně-praktický nádech. Dotknutím sklenic mělo dojít k tomu, že se část obsahu sklenice měla přelít do jiné. Výsledkem bylo, že celé osazenstvo stolu mělo z každé sklenice trochu a potenciální otrávená tekutina byla rozředěná do několika ostatních. Je nicméně nutné podotknout, že tento bod je doopravdy spíše pro pobavení.

5. Živijó, živijó, živijó, mnoga ljeta!

Přípitky na zdraví samozřejmě neodmyslitelně patří k oslavám narození. Snad každý si už někdy zapěl tento tradiční narozeninový popěvek. Co už není tak známé je důvod, proč je právě tento veršík tak oblíbený zrovna v České republice. Člověka logicky svádí si myslet, že píseň pochází z Brna, ale není tomu tak. Nesmíme se nechat ošálit koncovkou “jó” typickou pro brněnskou kotlinu. Pravda je taková, že píseň pochází ze srbsko-chorvatského jazyka a píseň k nám přinesli legionáři navrátivší se z front 1. světové války.

Tímto bychom vám chtěli popřát vše nejlepší no nově příchozího roku 2017! Přejeme hodně štěstí, zdraví a dobrých jídel u nás v Brně v KONFITu.

 

Rezervovat stůl