Koleda, koleda, Štěpáne. Ochutnej, co v KONFITu máme!

25.12.2016

„Koleda, koleda, Štěpáne! Co to neseš ve džbáně? Nesu, nesu koledu. Upadl jsem s ní na ledu.“ Přijde vám to povědomé? Aby také ne. V české společnosti je 26. prosinec spojený mimo jiné s tradiční koledou. První zprávy o koledách se datují už do roku 1462. V minulosti se koledy zúčastňovali pouze kněží. Posléze začali chodit na koledu učitelé se svými žáky, aby později už chodily jenom samotné děti, které s písničkou obcházely dům od domu a přály rodinám štěstí, zdraví a pokoj svatý. Za své koledování byly zpravidla odměněni kouskem štědrovky, ovocem a někdy i menším finančním obnosem.

Fotografie vánoční výzdoby
Vánoční výzdoba

Je to také oficiální den pracovního klidu, a pranostika nám říká, že na svatého Štěpána, úplně každý se má za pána. A přesně tak se budete cítit na Štěpána u nás v KONFITu. Přijďte si druhý svátek vánoční zpříjemnit do naší restaurace! Očekávat můžete tradiční svatoštěpánské polední menu. Své chuťové buňky naladíte domácí kachní šunkou s cibulovo-švestkovým chutney a čerstvým pečivem. Poté je obšťastníte konfitovanou svatoštěpánskou kachničkou s bramborovými plackami plněnými červeným zelím. A nakonec zažijí doslova explozi při sladké tečce v podobě bramborových taštiček s povidly, cukrem, mákem a přepuštěným máslem.

26. prosinec není ale jen druhým svátkem vánočním. Je to také den oslavující významnou osobnost křesťanského společenství. Víte, kdo byl vlastně svatý Štěpán, jehož jméno je právě v den tohoto svátku? Byl jedním ze sedmi jáhnů první křesťanské komunity v Jeruzalémě. Traduje se, že byl také mimořádný světec, geniální řečník a kazatel. Stal se také bohužel ukamenovaným prvomučedníkem, jež si svou nešťastnou smrt zasloužil svou láskou ke Kristu. Je také patronem Říma a kvůli způsobu své popravy také patronem všech kameníků a zedníků.

Zamluvte si tedy stůl v naší restauraci ještě dnes! Ale dávejte pozor, ať vám to při cestě k nám neuklouzne na ledu jako tomu koledovému Štěpánovi.

Rezervovat stůl