Nyní máte nejlepší příležitost ochutnat bažanta, milovali ho i ve starém Řecku

4.12.2016

Podzim není jen obdobím, kdy se příroda krásně zbarvuje do nejrůznějších barev, listnaté stromy opadávají a země se připravuje na zimní spánek. Stejně tak zima není jenom o vánočních svátcích a sněhových radovánkách. Ke konci roku totiž myslivcům začíná lovecká sezóna, díky které můžeme ochutnat ty nejrůznější zvěřinové pochoutky. My jsme si pro vás v KONFITu takovou pochoutku samozřejmě také připravili. Je z bažanta a vy byste si tuto českou specialitu neměli nechat ujít.

Labužníci vědí, že bažantí kohout má sice krásné peří, ale samička má měkčí a lahodnější maso.
Labužníci vědí, že bažantí kohout má sice krásné peří, ale samička má měkčí a lahodnější maso.

Bažant byl oblíbenou pochoutkou už v době antiky. Staří Řekové byli přesvědčení, že nádherně barevný pták za nimi dorazil společně s bájnými Argonauty a jeho vynikající chuť byla způsobená magickými schopnostmi zlatého rouna. O delikátnosti bažanta se můžete nyní přesvědčit i v naší restauraci. V menu vám nabídneme bažantí prsíčka pečená v kološvárské slanině se smetanovou růžičkovou kapustou, a jako přílohu můžete očekávat krupicové noky. To celé s omáčkou z portského vína. 

Není totiž náhoda, že vám bažanta nabízíme zrovna nyní. Maso je totiž nejchutnější v jeho lovné sezóně, která je právě od listopadu do konce ledna. U nás si můžete být jisti, že vždy ochutnáte čerstvou bažantí slípku. Proč zrovna slípku? Labužníci vědí, že bažantí kohout má sice krásné peří, ale samička má měkčí a lahodnější maso. U bažanta hraje důležitou roli také jeho věk, který nesmí překročit hranici dvou let. Tu nejlepší chuť můžete očekávat od ročních kusů. Nejlépe se věk pozná na bažantím kohoutovi. Čím má větší ostřejší a větší ostruhy, tím více podzimních lovů přežil.

Pokud se vám někdy dostane do ruky čerstvě ulovený bažant, mějte na paměti, že ihned bývá téměř nepoživatelný. Jeho maso je velmi ztuhlé kvůli svalovému kolagenu, který se při tepelné úpravě pomalu rozkládá. Maso se musí nechat vyzrát v teplotě kolem bodu mrazu a na místě, kde je dobrá cirkulace vzduchu. U mladých kusů vyzrání trvá zpravidla až šest dní, u těch starších až dva týdny.

Přijďte si tedy do KONFITu pochutnat na lahůdce, kterou svět obdivuje už mnoho staletí. Budeme se na vás těšit na brněnském Veveří!

Rezervovat stůl