V kuchyni vám vystačí tyto čtyři nože

23.10.2016

Nůž. Pro někoho zbraň, pro někoho obyčejná věc jako každá jiná, a pro někoho dalšího drahý koníček a sběratelská vášeň. V našich očích je ale především tím nejdůležitějším nástrojem, pomocí kterého tvoříme gastronomické zážitky pro naše hosty. Nože souvisí s vařením stejně úzce jako sčítání a odčítání s matematikou. Jsou společným jmenovatelem všech světových kuchyní. Nejen, že je kvalitní a ostrý nůž kuchařův největší pomocník, ale když jej umí také správně používat, povznáší své kulinářské umění na vyšší úroveň.

Bohužel řada kuchařů nevidí kvalitní nože jako patřičnou investici do své kuchyně. Což je ale obrovská chyba. V obchodech a na internetu je k nalezení přehršel nabídek různých sad o devíti, dvanácti, nebo třeba patnácti kusech. Je ale nutné mít v kuchyni tolik nožů? Určitě ne. Stačí vám jen čtyři a my vám je nyní představíme.

Kuchařský nůž

Kuchařský nůž je to nejdůležitější pro vaření. Je to skutečný král kuchyně, se kterým zvládnete 90 % činností. Doporučujeme vám si jej pořídit v dvaceti nebo pětadvaceti centimetrové variantě. Možná se domníváte, že tak dlouhý nůž nepotřebujete, ale nenechte se zmást. Dlouhé ostří činí nůž mnohem efektivnější. Čím delší ostří kuchař má, tím více práce za něj nůž udělá. Využijete ho při krájení steaků, porcování kuřete, sekání zeleniny, hub i při zpracování větších druhů ovoce.

kucharsky_nuz

Nůž na loupání

Nůž na loupání má osm až devět centimetrů dlouhou jemně zahnutou čepel, která je vhodná na celou škálu činností v kuchyni. Právě díky krátkému ostří je užitečný při přípravě pokrmů, jež vyžadují velký důraz na detail. Oceníte ho zejména při loupání a krájení rajčat, citrusů, česneku či jablek. Taktéž bude nápomocný při vykrajování stopky u jahod nebo u zpracování krevet, které někteří preferují bez vnitřní žilky.

nuz_na_loupani

Vroubkovaný nůž na chléb

Vroubkovaný nůž na chléb budete ze všech zmíněných nožů používat asi nejméně. Přesto je důležité jej v kuchyni mít, protože žádný jiný nedokáže zastat jeho specifickou činnost. Patnácticentimetrové tenké ostří rozřízne cokoliv od nejnadýchanější briošky po nejkřupavější bochník chleba. Nicméně dlouhou vroubkovanou čepel využijete i při řadě jiných postupů v kuchyni mimo krájení pečiva. Je velmi nápomocný u krájení potravin se specifickou vnitřní texturou, jako má například meloun, ananas nebo paprika.

na_chleb

Vykosťovací či filetovací nůž

Vykosťovací či filetovací nůž je důležitý pro svoji velmi tenkou, mírně zahnout a flexibilní čepel. Čtrnáct centimetrů dlouhé ostří vám umožní snadno odblanit maso, odstranit tuk ze šlach všech druhů masa, filetovat ryby i vykostit kuře. Je snadné se s ním dostat mezi kosti a v prostoru mezi nimi vést co možná nejtenčí řez, který by byl jinak nemožný s jiným druhem ostří.

vykostovaci_nuz

Rezervovat stůl